Zastavení exekuce je nejčastější požadavků našich klientů. Pozor, exekuce ohrožuje i majetek blízkých dlužníka. Zbystřit by tak měli rodinní příslušníci, partneři či spolubydlící dlužníka v exekuci.
Proč zastavit exekuci? Nejčastější důvody jsou:
- Zastavení exekuce pro nemajetnost.
- Zastavení exekučního řízení kvůli neplatnému rozhodčímu nálezu.
- Zastavení exekučního řízení kvůli dražbě nemovitosti.
Zákonné možnosti uvádíme podrobně v sekci otázky a odpovědi. Také je možné pozastavení exekuce z důvodů insolvence (zahájeného, probíhajícího insolvenčního řízení). Zahájením insolvenčního řízení (resp. schválením úpadku) získává dlužník soudní ochranu před věřiteli, vymahači i exekutory. Tímto postupem lze zastavení exekuce také docílit. Není to sice beze zbytku zcela stoprocentní ochrana, protože exekutor může činit zajišťovací úkony, ale nesmí prodávat. Exekuce totiž zahájením insolvenčního řízení nelze vykonat.
Exekuční řízení upravují především zákon č. 120/2001 Sb. o exekutorech a exekuční činnosti – exekuční řád a zákon č. 99/1963 Sb občanský soudní řád.
Zastavení exekuce na základě neplatného rozhodčího nálezu
Díky dnes již mnoha rozhodnutím nejvyšších soudních instancí se pro tisíce dlužníků objevila možnost zrušení rozhodčího nálezu a zastavení exekučního řízení, které bylo zahájeno na základě právě určitého typu neplatných rozhodčích nálezů. Naše advokátní kancelář v těchto případech nabízí možnost právního zastoupení!
Jak na zastavení exekuce
Pomůžeme Vám s jakoukoli exekucí. V určitých situacích se dá exekuci zabránit, jindy je soud ochoten exekuční řízení pozastavit. Víme, o jaké situace jde. Kontaktujte nás a poraďte se zdarma!
Zdarma zhodnotíme Vaší situaci – zda má smysl soud žádat o zastavení exekučního řízení, které je proti Vám vedeno. Můžeme Vám navrhnout řešení a pomoci s jeho realizací, nebo je celé zařídit za Vás.
I kdybychom nenašli cestu, jak docílit zastavení exekučního řízení vedeného proti Vám, poradíme jaké jiné možnosti využít, popř. jak dosáhnout na oddlužení.
Jednat o zastavení s exekutorem?
Nevěřte možnosti dohody s exekutorem. Nevěřte ani firmám, které takovou dohodu nabízejí jako službu. Pokud má totiž exekutor možnost nemovitost vydražit a vy mu rychle nezaplatíte, nemá důvod čekat. Pokud má exekutor možnost zkonfiskovat hodnotný majetek, srážet ze mzdy či zabavit „naspořené stavební spoření“ nebo jiná finanční aktiva dlužníka, učiní tak bez rozmyslu a v nejrychlejší možné době.
Práce exekutora není pomáhat lidem, ale vykonávat soudní rozhodnutí a likvidovat dluhy co nejrychleji a nejefektivněji.
Nemovitost proto vydraží, často za směšnou cenu a bez ohledu na zájmy dlužníka. Jediný snadný způsob zastavení exekuce je v této fázi vyplatit svůj dluh a v určitých případech i zahájení insolvenčního řízení, díky čemuž dojde k zastavení exekuce (pozor, soud může v případě neodůvodněného insolvenčního návrhu nechat exekuci pokračovat). Obecně platí, že insolvenční řízení je pro dlužníka mnohem výhodnější a „férovější“, než řízení exekuční. Za
Zastavení exekuce nemovitosti
Jakýkoli jiný postup je pro dlužníka lepší a výhodnější, nežli prodej nemovitosti v exekuční dražbě. Jsme schopni zajistit prodej nemovitosti za tržní férovou cenu, přeúvěrování a vyplacení exekuce, která ohrožuje nemovitost, nebo zařídit povolení oddlužení.
V tom případě dojde k pozastavení exekuce. Pokud by už mělo dojít k prodeji nemovitosti, k čemuž v insolvenčním řízení vůbec nemusí dojít, bude proveden pod dohledem soudu. Přístup k Vám bude férovější a Vy tak můžete ušetřit i několik set tisíc korun!
Proč usilovat o zastavení exekuce nemovitosti
Exekutor nemovitost jednoduše prodá v dražbě, a to hluboce pod cenou. Nemovitosti se v dražbě vyvolávají za dvě třetiny „znaleckého odhadu“. Může se tak stát, že nemovitost v hodnotě 2.000.000,-Kč odhadne znalec exekutora na 1.400.000,-Kč a prodá se v dražbě za 900.000,-Kč. Jenom na rozdílu mezi znaleckým odhadem a výslednou prodejní cenou přijde dlužník o více než půl milionu korun. Rozdíl může být obrovský.
Znamená zastavení exekučního řízení záchranu nemovitosti?
Ani při zastavení exekučního řízení a následném zahájení oddlužení, nemusí dojít k záchraně nemovitosti. Záleží ovšem na situaci. V oddlužení existuje zákonný pojem chráněné obydlí dlužníka (některé nemovitosti nelze prodat). Může tak dojít k záchraně bydlení.
Pokud by nemovitost nesplňovala podmínky chráněného obydlí a došlo k prodeji, alespoň na případném prodeji dlužník neprodělá tolik co v exekuci. S penězi navíc splatí dluhy a něco ještě zbude – dlužník neskončí v horší situaci než před exekucí a budete mít peníze na normální život.
V exekuci o nemovitost přijde téměř určitě a navíc hluboce pod cenou a co je nejhorší, ostatní dluhy zůstanou.
Jak na exekutora? Jak na zastavení exekučního řízení?
Zastavování exekuce není to jediné, co Vám dovedeme nabídnout. Jste-li ve finanční tísni a čelíte exekuci, obraťte se na nás.
Svou finanční situaci nezanedbávejte ani ve velké finanční tísni – zpomalení nebo zastavení exekuce je obvykle možné!