Exekučně zablokovaný účet

zablokovaný účetJedním z nejčastějších způsobů provedení exekuce bývá mimo jiné exekučně zablokovaný účet dlužníka tzv. přikázání peněžité pohledávky z účtu u peněžního ústavu.

Je-li Váš bankovní účet exekučně zablokovaný, dostáváte se do situace kdy je Vám znemožněno nakládat z veškerými finančními prostředky, které byly na bankovním účtu uloženy v době jeho blokace. Exekučně zablokovaný účet však neznamená konec světa.

Máte-li exekučně zablokovaný účet, tak blokaci v tomto případě nepodléhají finanční prostředky do výše dvojnásobku životního minima jednotlivce.

Co dělat, když máte exekučně zablokovaný účet

Pokud máte exekučně zablokovaný účet, tak máte právo, aby Vám banka na základě § 304 b) zákona č. 99/1963 Sb. (Občanský soudní řád), vyplatila z Vašeho exekučně zablokovaného účtu, na kterém máte uložené své finanční prostředky, částku ve výši dvojnásobku životního minima, které v současné době činní 3.410,-Kč. Máte-li v exekuci zablokovaný účet, můžete si z něj tedy vybrat částku ve výši 6.820,-Kč. Tento výběr je Vám však umožněn pouze jednou a nelze jej v rámci dané exekuce nárokovat vícekrát.

Máte-li exekučně zablokovaný účet, bankomat Vám částku ve výši dvojnásobku životního minima nevydá

Je tedy nutné se v této záležitosti obrátit přímo na pověřeného pracovníka bankovního ústavu, u kterého je Váš bankovní účet veden. Nejjednodušším způsobem je v tomto případě osobní návštěva na pobočce banky. O vyplacení dvojnásobku životního minima z exekučně zablokovaného účtu lze samozřejmě zažádat i písemně. A to sice doporučenou žádostí adresovanou přímo na pobočku nebo sídlo bankovního ústavu. V ideálním případě by tato žádost měla obsahovat číslo jednací exekučního příkazu, kterým byl účet obstaven, jméno exekutora, adresu exekutorského úřadu, číslo Vašeho bankovního účtu a samozřejmě i Vaši identifikaci.

Exekučně zablokovaný účet – postup exekutora

Účet je u daného peněžního ústavu postižen doručením soudního usnesení nebo exekučního příkazu soudního exekutora o nařízení výkonu rozhodnutí přikázáním pohledávky. Toto usnesení (exekuční příkaz) se nejdříve doručí oprávněnému a peněžnímu ústavu. Ten je povinen provést blokaci na daném účtu povinného až do výše vymáhané pohledávky a jejího příslušenství.

Po doručení peněžnímu ústavu se usnesení (exekuční příkaz) doručuje povinnému. Poté co usnesení o nařízení výkonu rozhodnutí nabude právní moci, odešle se vyrozumění peněžnímu ústavu a ten odešle blokované peníze, případně exekučně zablokovaný účet sleduje ještě po dobu 6 měsíců od doručení vyrozumění o nabytí právní moci, poté odešle zbývající část peněz a zablokovaný účet odblokuje, i když nedojde k úplné úhradě pohledávky.

Exekučně zablokovaný účet – kontokorent

Máte-li kvůli exekuci zablokovaný účet a na účtu máte zřízený kontokorent (možnost přečerpání účtu do mínusu), může to být velký problém, neboť  často dochází k exekuci „do mínusu“. Toto vše je závislé na smluvních podmínkách a vnitřních předpisech peněžního ústavu a občanský soudní řád toto nijak neupravuje. V důsledku tak vzniká další dluh, který se v budoucnu (v případě jeho nesplacení) může stát opět předmětem exekučního řízení. K další exekuci tak paradoxně může vést exekučně zablokovaný účet.

banner

18
Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší
Josef
Host
Josef

Dobrý den přeji mám jen jednu otázku dostal jsem exekuci zablokovaly my všechny 3 účty bylo to ve čtvrtek hned v ti chvíli jsem volal exekutorovy a domluvil jsem se s nim ze hned v pátek peníze pošlu jedna se o částku cca 30.000kč říkal že jim to přišlo že to musí zpracovat a poslat příkaz do banky to měly udělat dnes (pondělí) kdy my banka může publikovat účet abych jsi mohl vybrat peníze všechny co tam jsou děkuji

Karel
Host
Karel

Dobrý den chci se jen zeptat po úrazu jsem přišel o vše a chodí mi peníze ze sociálních služeb přímo hmotná nouze dal příspěvek na bydlení a příspěvek na péči co jsem se doslechl na to mi prý exekutor nesmí šahnout je to pravda???

Pavel
Host
Pavel

Dobrý den, mám exekuci kterou splácím srážkami ze mzdy, chci si zřídit účet na svoje jméno, můžou mi tento účet zablokovat? Děkuji

Dominika
Host
Dominika

Muze si pritel vybrat peníze z meho uctu když mi ho exekutor zablokoval chodi mu tam vyplata

PETRA
Host
PETRA

DOBRÝ DEN,
manželskÝ PÁR MÁ 2 ÚČTY, NA MANŽELKU BYL VYSTAVENA EXEKUCE A BYLY ZABLOKOVÁNY OBA ÚČTY. MOHOU DOSTAT PENÍZE Z OBOU ÚČTŮ?
dĚKUJI

Petr
Host
Petr

Dobrý den Mám dotaz ohledně možnosti věřitele dat příkaz mzdové ůčtarně na srážku ze mzdy dlužníka (bez jeho vědomí a souhlasu) , na základě smlouvy o úvěru ? Pokud vím, srážku ze mzdy může provést pověřená osoba (npř. exekutor) na základě soudního rozhodnutí. Přesto jsem našel na internetu článek : …..má v podmínkách k úvěru vyhrazeno právo předložit Žádost/Smlouvu s dohodou o srážkách ze mzdy plátci mzdy klienta (příp. partnera), dostane-li se klient do prodlení se splácením úvěru po dobu delší než 1 měsíc, tj. nezaplatí řádně a včas alespoň 2 po sobě následující splátky. S dohodou o srážkách ze… Číst vice »

Kamil
Host
Kamil

Dobrý den,

Jde tuto částku 6820,- Kč vyplatit na více částí ? Třeba 2000,- Kč a za týden 3000,- Kč

Moje banka mi v této situaci nechce vyhovět, ale já se domnívám, že sice může být vyplacena částka 6820,- Kč jen jednou, ale dle mého názoru nic nebrání aby to bylo na více částí !

Předem děkuji za odpověď

jindrich
Host
jindrich

dobry den je exekutor povinny me informovat o blokaci uctu dekuji